1990’ların sonlarında, Avustralyalı Bruce Jackson ve David McGrath, canlı konserler için benzersiz yeni bir ses işleme yolu yaratmak için bir ortaklık kurdu. Bu girişim, dünyanın önde gelen touring ses tedarikçilerinden Clair Brothers’ın desteğini aldı.

Jackson, Elvis’ten Bruce Springsteen’e kadar sanatçılarla çalışmış deneyimli bir eski ses mühendisi ve öncü dijital ses firması Apogee Electronics’in kurucusudur. Brian Connolly ile beraber Lake Technology’yi kuran McGrath ise matematik ve bilim kariyerinin yanında DSP algoritmalarının yenilikçi bir yaratıcısı olarak tanınır. 19 adet ses patenti bulunmaktadır

2001’de canlı ses projesinin Clair Brothers’dan Lake Technology’ye geçmesinden kısa bir süre sonra Lake Contour hoparlör kontrolörü pazara sunuldu. 2004’te Lake, Dolby® Laboratories bünyesine katıldı. 2006’da üretilen Dolby Lake Processor, dağıtılmış işlem mimarisine (distributed processing architecture), çok güçlü ses ağ bağlantısı (audio networking) teknolojisini kazandırdı.

12 Ocak 2009’da Lab.gruppen, Dolby Laboratories, Inc.’den Lake ticari markalarını ile Dolby® Lake® Processor (DLP) teknolojisinin Touring ve Kalıcı Ses Güçlendirme (Permanent Sound Reinforcement) pazarlarındaki kullanımının tüm haklarını devraldığını açıkladı. Bu anlaşma Lab.gruppen’in Lake Controller Software ve firmware yazılımlarını daha da geliştirmesine ve Lake markası ile bağlaşık teknolojilerini touring ile kalıcı ses güçlendirme pazarlarında talebe göre Lab.gruppen markalı ve bağımsız cihazlarda kullanmasına imkan sağladı.

Lab.gruppen, DLP, Powered Loudspeaker Management (PLM) ve bağımsız Lake ürünlerinin kalbi olan pazarlar için kaynak kodu ve algoritmalara özel erişime sahiptir. Bu da firmaya, halihazırdaki Dolby Lake İşlemciler ile firmanın PLM™ ve LM Serilerini kullanarak, programların sonraki sürümlerini sürekli geliştirme imkanı verir.

Lake markası son olarak yeni Lake LM 44 Dijital Ses Sistemi İşlemcisinde kullanılmıştır.

Lake bir TC Group firmasıdır.

 


 

Lab.Gruppen

LSS